Mleko z miodem i inne skuteczne sposoby na przeziębienie
mleko-z-miodem-10

A A A

Z medycznego punktu widzenia, przeziębienie to stan zapalny błony śluzowej jamy nosowej, gardła i krtani, wywołany wirusami. Największa zachorowalność przypada na okres jesieni i zimy. Przedszkola, szkoły, zakłady pracy, a nawet komunikacja miejska, to te miejsca, w których o zakażenie nietrudno.

Najczęstsze objawy przeziębienia to katar, kichanie, kaszel, złe samopoczucie, rozbicie i podwyższona temperatura. Do tego dojść może jeszcze ból głowy, mięśni, gardła, a nawet stawów i kości. Najskuteczniejsze, chociaż przynoszące efekty z pewnym opóźnieniem sposoby na walkę z przeziębieniem, to wszelkie metody naturalne. Poznajmy te najbardziej rozpowszechnione.

„Babcine sposoby” na walkę z chorobą

Nie da się ukryć, że to właśnie „babcine” metody na pozbycie się kataru, gorączki czy kaszlu, uchodzą za najbardziej skuteczne. Nie da się również podważyć ich długiej tradycji, jak i niezwykłej popularności. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod na walkę z przeziębieniem jest po prostu mleko z miodem. Mikstura ta łagodzi doskonale ból gardła i towarzyszące mu bardzo często nieprzyjemne drapanie, czy trudności z przełykaniem. Jak ją przygotować? Wystarczy zagrzać mleko i dodać do niego miód, łyżeczkę masła oraz zgnieciony ząbek czosnku. Całość mieszamy i pijemy.

Inhalacje ziołowe to również sprawdzony sposób naszych babć na walkę z przeziębieniem – nawilżą gardło, zmniejszą katar oraz pomogą zregenerować śluzówkę. Herbatki z malin, kwiatu lipy, czarnego bzu lub imbiru to także skuteczne metody, w dodatku aromatyczne i smaczne – dostarczą witamin, przyniosą ulgę gardłu oraz udrożnią zatkany nos. Dodatkowo, klarowny bulion z imbirem, czosnkiem, pieprzem lub pietruszką (dodatki wybieramy pod kątem preferowanego smaku), także może pomóc.

Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej popularny, czy uważany za skuteczny sposób na przeziębienie, może okazać się niewystarczająco pomocny w naszym akurat przypadku. Dlatego przy przedłużających się objawach, najlepiej natychmiast udać się do lekarza, ponieważ zwykłe przeziębienie, w każdej chwili może przerodzi się w poważniejszą chorobę i skończyć powikłaniami.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Mleko z miodem i inne skuteczne sposoby na przeziębienie mama ani

    domowe sposoby jak najbardziej są u mnie na porządku dziennym przy przeziębieniach ale mam w domu też zawsze jakiś sprawdzony środek, kiedy zaczynają sie poważniejsze problemy np gorączka podaję dziecku milifen ibuprofen w syropku który działa przeciwbólowo przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, jest skuteczny a przy tym duzo tańszy od reklamowanych w tv tego typu syropków

    Odpowiedz